shadow

Mops (Pug)
Mops so svojou zavalitou a predsa svalnatou postavou potrebuje dostatok pohybu, aby sa jeho svaly dostali do dobrej kondícii. Nie je potrebné s ním chodiť na niekoľko hodinové výlety, stačí krátka, ale zato intenzívna prechádzka.

Mops (Pug)

 

Údaje FCI:

Štandard č. 253

Skupina 9. Spoločenské psy a miniatúrne plemená

Sekcia 11. malé psy typu moloss (bez pracovnej skúšky)

Náročnosť na výchovu:

nenáročný

Náročnosť na pohyb:

nenáročný

Vzťah k deťom:

veľmi dobrý

Vzťah k zvieratám:

veľmi dobrý

Využitie psa:

spoločník

Umiestnenie psa:

interiér

Váha a výška:

6 - 8 kg a 25 - 28 cm

Dĺžka srsti:

krátka

Vek dožitia:

11 – 15 rokov


 

 

Je veľmi pravdepodobné, že história tohto plemena siaha až kdesi na Ďaleký Východ, z dôb pred naším letopočtom. Oficiálne uznaná krajina pôvodu je teda Čína. Neskôr bol Mops veľmi obľúbeným plemenom hlavne v Európe v období stredoveku, kde si ho za spoločníka vyberal hlavne kráľovský dvor v Anglicku. Jeho chov bol výlučne pre spoločenské účely, a tak je tomu aj dnes.

Medzi výsady mopsa patrí priateľská a veľmi spoločenská povaha.  Zaujímavosťou je, že už ako šteniatko je oproti iným plemenám až neobvykle pokojné a nemá potrebu ničiť váš nábytok.

Malý mops už od šteniatka vyžaduje dôslednú ale miernu výchovu. Je trošku tvrdohlavý a neústupný, vždy vie čo chce a ide si za tým. Mops je veľmi precitlivený na zvýšený tón hlasu, ktorý pre neho predstavuje ten najhorší trest, preto pre dobro vášho vzťahu s týmto milým psom treba byť v tomto smere miernejší.

Mops so svojou zavalitou a predsa svalnatou postavou potrebuje dostatok pohybu aby sa jeho svaly dostali do dobrej kondícii. Nie je potrebné s ním chodiť na niekoľko hodinové výlety, stačí krátka, ale zato intenzívna prechádzka. Pre jeho skrátený ňufák je nevyhnutné mať na vychádzkach vždy so sebou dostatok vody, aby sa mohol osviežiť a hlavne aby sme predišli prehriatiu jeho malého organizmu. Pozornosť pri starostlivosti o toto milé plemeno vyžadujú hlavne jeho vrásky na nose a čele, ktoré treba čistiť aby sa predišlo zápalom. Treba dbať aj na vhodnú stravu, pretože pri nesprávnej výžive má sklon k obezite, ktorá môže spôsobiť aj ďalšie zdravotné problémy.

Medzi výsady mopsa patrí priateľská a veľmi spoločenská povaha. Zaujímavosťou je, že už ako šteniatko je oproti iným plemenám až neobvykle pokojné a nemá potrebu ničiť váš nábytok.  Mops je šťastný pokiaľ má vždy svoju rodinu na blízku a je jej celým srdcom oddaný. Rozhodne si vyžaduje vašu spoločnosť, preto je najideálnejšie jeho umiestnenie výlučne s vami v byte alebo v dome. Miluje dianie v rodine a chce byť jej súčasťou za každých okolností. Citová závislosť na človeku je pre neho charakteristická.

 

 

 

 

 

Bruno ti odporúča:

Výber psa

Výchova a výcvik

Zdravie a starostlivosť

Čo psovi do misky

 

Máš doma rozkošného mopsa? Pochváľ sa jeho fotkou v tvojom rozšírenom profile! Tvoja registrácia ti môže priniesť veľa výhod. Nielen že budeš vždy v obraze a informovaný čo sa deje v psom svete, prečítaš si v našom blogu veľa poučných článkov, ktoré ti pomôžu viac porozumieť svojmu psovi a navyše sa môžeš zapojiť do našich súťaží. Stačí sa len ZAREGISTROVAŤ TU!

 

Ak sa ti tento článok páčil, zdieľaj ho aj medzi svojich priateľov:

Diskusia

  1. Kenny_2312

    Kenny_2312   Aug 23, 2017 20:08:35

    Ja by som sa chcela spýtať čo mám urobiť keď nás náš pes neustále hryzie, aj keď na ňho zvýšime hlas

Tvoj príspevok

Pre pridanie príspevku do diskusie sa musíš prihlásiť. Prihlásiť sa
Ísť hore