shadow

Zdroj foto: wikimedia

Írsky teriér (Irish terrier)
Odvážny, nebojácny a inteligentný ír v ryšavom kabátiku, ktorého musíš spoznať. Aký je írsky teriér? Tu sa dozvieš viac

Írsky teriér
 

 

Krajina pôvodu/patronát: Írsko 

Náročnosť na pohyb: veľmi vysoká

Využitie psa: poľovný pes / spoločník

Umiestnenie psa: exteriér / interiér

Vzťah k deťom: výborný

Vzťah k zvieratám: po správnej socializácii dobrý

Výška: 45,5 cm

Váha: psy - 12,25 kg (podľa FCI štandardu), sučky - 11,4 kg

Farebné varianty: červená, žltočervená, pšeničnočervená

Povahové vlastnosti: oddaný, spoločenský, energický, ochranársky, dominantný, inteligentný, nebojácny

Osrstenie: krátka, hrubá


Údaje FCI:

Štandard č.: 
139

Skupina 3. Teriéry

Sekcia 1. Vysokonohé teriéry


 

Niečo z histórie o ryšavom fešákovi 

Názov „teriér“ vznikol z latinského slova terra, čo znamená Zem. Bola to skupina psov, ktoré hrabali do zeme, hľadali a ničili hlodavce a iné škodce. Angličania ho prezývali „dare devil“ - odvážny diabol, lebo bol okrem ničenia škodcov aj skvelý strážca a svoju prácu na statku si robil veľmi dobre. Je veľmi málo záznamov o tomto plemene, znalci sa iba domnievajú, že írsky teriér je najstarší spomedzi teriérov vyšľachtených v Írsku. Pred rokom 1880 sa farba írskeho teriéra veľmi neriešila. Vtedy ste mohli vidieť okrem červenej farby aj čierne psy s pálením, dokonca aj žíhané jedince neboli výnimkou. Koncom 19. storočia sa začali vo veľkom rozmnožovať najmä jedince červenej farby, takže do 20. storočia mali írske teriéry červené sfarbenie.
 

Reputácia írskeho teriéra bola povzdvihnutá počas 1. svetovej vojny, kde boli používané ako „messenger dogs“. Odovzdávali správy z jedného zákopu do druhého a aj napriek obrovskému hluku a zmätku si robili svoju prácu dokonale. To len dokazuje aké sú to odvážne a inteligentné psy. Prvý klub teriérov bol založený v Dubline 31. marca 1879 a írsky teriér bol prvým členom tejto teriérskej skupiny. Anglický Kennel Club uznal toto plemeno koncom 19. storočia. 

 

 

Aký je?

Írsky teriér je odvážny, nebojácny a inteligentný pes, ktorý má rád ľudí a nemá problém ani s deťmi. Je to vysoko energické plemeno, ktoré sa hodí do veľmi aktívnych rodín. Po dobrej výchove je to ľahko zvládnuteľný pes, no výcvik musí byť vedený správne, nesmie sa zanedbať. Vie byť tvrdohlavý a pri výcviku môže vymýšľať rôzne šibalstvá, ale pokiaľ sa dobre vycvičí, je to milujúci pes, ktorý pre svoju rodinu urobí všetko. To je to, čo o nich hovorí štandard. Keď sa írsky teriér cíti v ohrození, prípadne hrozí nebezpečie jeho majiteľovi, vie sa postaviť aj oveľa silnejšiemu nepriateľovi. Taktiež je to výborný poľovný pes, ktorý sa ľahko orientuje v teréne a vydrží pracovať celý deň. Agresivita sa prejavuje zriedka, aj to len v nevyhnutných prípadoch.
Sú to aj dobrí strážcovia pozemku, no zbytočne neštekajú. 

Írsky teriér sa hodí aj na mnohé športy. Cudzie mu nie sú ani agility, dogdancing, či frisbee.  Všade, kde sa dá vybiť energia, tam je írsky teriér ako doma. 

 

 


Starostlivosť o jeho srsť

Írsky teriér sa radí medzi hrubosrsté plemená. Srsť je veľmi hustá. Je dobré ju raz za čas prečesať a zbaviť ju nečistôt. Výstavné jedince majú o niečo zložitejšiu procedúru a to je trimovanie.

 

Trimovanie je špeciálna úprava srsti určená hlavne pre hrubosrsté plemená psov. Tie nepoznajú cyklus pĺznutia (jar, jeseň). Ich srsť dorastá a odumiera po celý rok. Celková štruktúra srsti nedovoľuje samovoľné vypadnutie odumretého chlpu, a práve trimovaním sa tento nedostatok kompenzuje. Je to vlastne vytrhovanie odumretých chlpov. Vďaka trimovaniu sa srsť lepšie regeneruje a pôsobí zdravo. Pre psy je to príjemné aj keď samotné trimovanie nevyzerá veľmi vábne no rozdiel medzi netrimovaným psom a psom po trimovaní je obrovský. Niekedy by ste ani nepovedali, že ide o jedno a to isté plemeno. 

Zdroj titulnej foto: wikipedia, wikipedia

 

 

Prečítaj si viac článkov z témy VÝBER PSA:

Cena šteniatka s preukazom pôvodu (PP). Je naozaj taká vysoká?

Pes z inzerátu. Naozaj ho chceš?

Čistokrvný mini yorkshire bez PP

Plemená psov

 

Nezabudni sa zaregistrovať medzi nás, milovníkov, majiteľov, priateľov a obdivovateľov psov.

Tvoja registrácia ti môže priniesť veľa výhod. Nielen že budeš vždy v obraze a informovaný čo sa deje v psom svete, prečítaš si v našom blogu veľa poučných článkov, ktoré ti pomôžu viac porozumieť svojmu psovi, vytvárať témy a diskutovať v našom fóre a navyše sa môžeš zapojiť do našich súťaží. Stačí sa len ZAREGISTROVAŤ TU!

portál o psoch, fórum o psoch

 

Autor

Viktória Šterbáková
Viktória Šterbáková

Ahojte! Volám sa Viktória mám 24 rokov a som veľký milovník psov a vlastne všetkých zvierat. Mám čokoládového labradora, volá sa Dusty sweet Believeme. Obaja sme zo Slovenska, ale momentálne žijeme na farme v Anglicku. S Dustym sa radi učíme nové veci. On učí mňa a ja jeho. Hlavne základný výcvik a veľmi rada by som sa s Vami podelila o svoje skúsenosti, ktoré som nabrala pri výcviku a o príhody, ktoré sme zažili.

Diskusia

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne príspevky.

Tvoj príspevok

Pre pridanie príspevku do diskusie sa musíš prihlásiť. Prihlásiť sa
Ísť hore