Triaška, divné stavy, zápal…

Ahojte Rozhodla som sa sem napísať, lebo si s našim 10 ročným maltezským psíkom neviem pomôcť Poďme od začiatku. V marci, neviem kedy presne dostal náš Leo prvý epileptický záchvat, len tak z ničoho bez príčiny. Bežala som s ním celá vystrašená hneď na veterinu, veterinárka ho prezrela a povedala, že ak by sa to opakovala natočiť a potom jej ukázať. V ten deň mal ešte ďalšie 2 záchvaty. Potom asi 2 týždne nič neprišlo a potom mal 2 záchvaty za deň. Veterinárka predpísala Phenaemaletten, ktorý začal brať v dávke 1/2 tablety ráno 1/2 večer. Vyzeralo byť všetko fajn, od kedy ich začal brať ešte záchvat nemal, čiže cca tie 3 mesiace už ich bere. Poznamenám, že mu robili krvné testy, ktoré boli v poriadku, jediné čo zistili je, že má trošku arytmiu srdca čomu neprikladali veľkú váhu. Bral teda tabletky a vyzeral úplne ako zdravý psík, jediné čo sa zmenilo je, že začal v noci chrápať a semtam robí také zvláštne zvuky ako chrapčanie, chrčanie, sipot akoby mal niečo v krku, neviem si to vysvetliť a vet tiež nie. No potom niekedy v strede mája mal náš Leušo asi 3-4 kliešťov, ktorých sme sa mu snažili čo najrýchlejšie vybrať, ale bol dosť agresivný. On bol vždy agresívny, keď sme mu chceli vytiahnúť kliešťa. Nanešťastie kvôli tejto jeho agresivite tam mal jednoho kliešťa vyše 24 hodín, takže katastrofa. Teraz ľutujem, že som ho po tom klieštovi nedala vyšetriť. Po asi 2 týždňoch čo mal toho kliešťa mal taký zvláštny stav. Týždeň vôbec nechcel jesť (iba z ruky) ani piť (iba keď sme mu misku dali rovno pod nos) nechcel ísť von a celkovo vôbec nechcel chodiť a keď sa už rozhodol, že prejde tak išiel veľmi pomaly a ťarbavo. Počas tohto stavu sa aj triasol, hlavne, keď ležal. Vtedy sme sa rozhodli, že ho zobereme k neurológovi, avšak ten nám dal termín až o týždeň. Po týždni od objednania, keď sme tam prišli už Leo nemal tento stav, už normálne chodiť. Urobili mu tam nejaké vyšetrenia a MRI. Neurológ nezistil presnú príčinu prečo mal tento týždňový stav nechodenia, traseni a nechuti, ale zistili mu zvýšené množstvo bielych krviniek v mozgu, čiže zápaly na mozgu, tiež sa ukázalo, že má zvýšené množstvo Phenaemalettenu v krvi (takže sa mu potom zmenšila dávka na 1/4 ráno a 1/4 večer) tiež mal zvýšenú SDMA v obličkách čo sa dalo do poriadku. Predpísali nám na zápaly mozgu Prednizon (korikosteroid) ktorý bral v dávke 3/4 ráno a 3/4 večer. Vyzeralo byť všetko v poriadku, no po 2 týždoch od návštevy neurológa sa mu zase vrátil ten stav. Opäť týždeň nechodil, triasol sa a dokonca vôbec nevnímal okoloie, pôsobil na mňa akoby bol predávkovaný. Tak som s ním zase bežala vetovi a urobili mu rozbor krvi, ktorý ukázal, že množstvo Phenaemalettenu má už v norme a že je všetko v poriadku až na nejaké trošku zvýšené hodnoty v pečeni, na čo nám dali nejaké vitamíny. Po týždni sa jeho stav zase zlepšil, opäť chodil, skoro jak zdravý psík ibaže sa mu chôdza značne spomalila. Opäť vyzeralo všetko fajn, no opäť po 3 týždňoch ďalší stav. Respektíve tento stav začal inak, najprv sa 2 dni len trisol, v pohode chodil, pil všetko, potom začal krívať na jednu nohu a o deň na to kríval na obe nohy a potom zase o deň už nevedel chodiť vôbec, zase triaška, nechuť do jedla ale okolie vnímal. No a tento stav má teraz. Včera som s ním opäť bola na veterine, teplotu nemá, v štvrtok mu spravia ďalšie rozbory krvi a urobia testy či nemá boreliózu alebo ananopleózu. Tak uvidíme, ale veľmi sa o neho bojím 😭 čo sa to sním za poslednú dobu deje? prečo je jeden týždeň takmer zdravý a na ďalší ako keby zomieral. Už som aj premýšlala nad eutanáziou, ale nemám to srdce ho dať uspať, keď vidím, že má aj svetlé chvílky? Máte niekto s niečim takým skúsenosti? Alebo aj s tým chrapčením? Naozaj neviem čo si o tom myslieť a veterinári tiež presne nevedia. Ako sa správal váš psík ak mal boreliózu, podobne? Náš Lejko je naše zlatíčko, celý život šťastný zdravý psík a zrazu toto, nikdy predtým nebol chorý tak prečo tak zrazu. Momentálne bere Phenaemaletten 1/4 ráno 1/4 večer, ale asi sa bude vysadzovať, kedže sa u neho epilepsia priamo nepotvrdila ale pravdepodobne tie záchvaty boli spôsobené tými zápalmi na mozgu 🤷🏼‍♀️ Prednizon momentálne bere pólku tablety ráno polku večer a každý mesiac sa mu dávka znižuje o 20% takže by mal prestať brať niekedy v okróbri. Ešte berie tie vitamíny na pečeň polovicu za deň. Už som vyčerpaná, keď to začína vyzerať dobre všetko sa pokazí 😩Vopred ďakujem za odpovede.
Reklama
Blog Fórum