shadow

Zdroj foto: Pexels

Čo robiť s neposlušným psom? Vyskúšaj cvičák!
Máš niekedy pocit, že tvoj blcháč by ťa mal viac počúvať? Chcel by si vlastniť psa, ktorý príde na prvé privolanie? Tak na čo čakáš? Prihlás sa na výcvik psov. Vyhľadaj vo svojom okolí cvičisko pre psov.

Čo robiť s neposlušným psom?  Vyskúšaj „cvičák“!

 

Čo môžeš vidieť na cvičisku?

Sústredené výrazy majiteľov, kapsičky na pochúťky a psy, ktoré sedia pri ľavej nohe svojho majiteľa. V ideálnom prípade spozoruješ majiteľa, ktorý zadáva povely a jeho pes s nadšeným výrazom tieto povely plní.

Avšak, nikto učený z neba nespadol.

A preto ak narazíš na podivnú skupinu psíčkarov, ktorí cvičia psov, môže to vyzerať aj takto:

jeden hnedý kríženec čuchá trávu, druhý kríženec labradora bláznivo skáče na svoju majiteľku, ktorá sa ho pomocou pochúťky snaží naučiť povel „Sadni!“, tretí malý jazvečík šteká do suseda – kokeršpaniela a vyzýva ho do hry.
Samozrejme, takémuto zdanlivému chaosu niekto musí veliť. Od toho tu stojí tréner psov. Správny tréner rešpektuje to, na akej úrovni sa pes so svojou (ne)poslušnosťou nachádza ale zároveň vie ako ju nestále zlepšovať.
S vhodným prístupom sa aj podivná skupina psíčkarov rýchlo zmení na skupinu, v ktorej budeš obdivovať sústredenosť psov zameranú na svojho majiteľa a ich nadšené prevedenie cvikov.

 

 

Prečo vyhľadávajú ľudia cvičisko pre psov?

Dôvodov môže byť hneď viac. Niekto potrebuje potrénovať základné povely, niekto sa potrebuje popasovať so špecifickými zlozvykmi u psa a niekto chce možno len zatraktívniť voľné chvíle, ktoré trávi so svojim štvornohým miláčikom.

Nováčikov, ktorí prichádzajú na prvú hodinu výcviku väčšinou spoznáte hneď. Majiteľ nesmelo kráča k cvičiacej skupine, pes sa ťahá na vodítku z jednej strany na druhú, zazerá na každého psa, šteká po psoch...
 

Neovládateľnosť domáceho miláčika je jedným z najčastejších dôvodov, prečo ľudia vyhľadajú takéto miesto. 

 

Cvičák avšak nie len miestom, kde sa stretávajú problémové psy. Takéto miesto môže spájať ľudí, ktorí sa učia ako lepšie komunikovať a fungovať so svojim chlpáčom.

Hlavná výhoda zúčastňovania sa cvičáku je, že sa plne venuješ svojmu psovi. Nie je to obyčajná vychádzka pri ktorej obvoláš kamarátov a pozrieš novinky na facebooku. Na cvičáku sa musíš sústrediť aj ty. Pracuješ pod dohľadom odborníka a plníš jeho pokyny. V podstate sa na cvičáku učíš, ako učiť vlastného psa.  

Získanie a budovanie nových vzťahov je super výhodou, ktorú cvičák ponúka. Nie len ty môžeš získať nové kontakty, známosti, priateľstvá, ale aj tvoj miláčik sa učí fungovať medzi psami, získava skúsenosti, a tak isto aj on môže nájsť nových psích priateľov.

 

Chceš to skúsiť? Chceš zlepšiť ovládateľnosť svojho psa?

Super! Ostáva ti už len správne vybrať vhodného trénera. Orientovať sa môžeš podľa ohlasov iných známych psíčkarov alebo podľa recenzií na internete. Skvelým ukazovateľom vhodnosti trénera je aj tvoj samotný dojem z neho. Všímaj si ako reaguje na tvojho psa. Je ti nepríjemné, aké výcvikové pomôcky chce použiť na psa? Je nervózny alebo bojí sa tvoj pes pri výcviku? Neboj sa pýtať, nechaj si vysvetliť všetky nejasnosti. Ak nemáš dobrý pocit a nie si stotožnený s priebehom výcviku, ukonči to. Vyhľadaj si iného trénera. Možností ako trénovať psov je neskutočne veľa...wink

 

 

 

Bruno odporúča

Ku mne! Tu a teraz. Ovláda tvoj pes tento povel?

Prečo môj pes stále šteká? Tu je odpoveď

Socializácia psa

Ako dostať pod kontrolu hryzenie nevhodných predmetov?

Autor

Mirka
Mirka

Moja láska ku psom ma doviedla až k úspešnému vyštudovaniu odboru kynológia na UVM v Košiciach. Rada pomáham s výcvikom a s výchovou, majiteľom a ich psíkom. Mojim obľúbeným plemenom je kríženec a preto vlastním doma hneď dva kusy. Najlepšie sa cítim na lúke, kde môžem s úsmevom pozorovať naháňajúcich sa, šialených psov. :)

Diskusia

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne príspevky.

Tvoj príspevok

Pre pridanie príspevku do diskusie sa musíš prihlásiť. Prihlásiť sa
Ísť hore